İbrahim Yumaklı: Sertifikalı tohum üretimi 10 kat arttı

ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Dünya Günü dolayısıyla Ankara’da düzenlenen programa katılarak, Türkiye’nin tarım politikalarını aktardığı bir konuşma gerçekleştirdi.

Yumaklı, yeni geliştirilen “Bayraktar” isimli tohumun programda ekiminin gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakan Yumaklı, konuşmasında 1 yıl öncesine göre sertifikalı tohum üretiminin 10 kat arttığını bildirdi, halihazırda 37 ata tohumunun tescillendiğini ve gen bankasında koruma altına alındığını, şu anda da araştırma enstitülerinde 313 ata tohumunun incelemesinin devam ettiğini dile getirdi.

“Sertifikalı tohum kullanımı zorunlu hale getirildi”

Daha sonraki aşamada ata tohumu olduğu tespit edilenlerin sertifikalandırılacağını dile getiren Bakan Yumaklı, sertifikalı tohum kullanımının zorunlu hale getirildiğini aktararak spekülasyonlara şöyle yanıt verdi:

“Herhangi bir şekilde ata tohumunun kullanılması ya da yasaklanması ile alakalı bir yasak söz konusu değil”

Herhangi bir şekilde ata tohumunun kullanılması ya da yasaklanması ile alakalı bir yasak söz konusu değildir. Eğer incelemesi tamamlanmış, tescil edilmiş ve sertifikası verilmiş bir tohum ise bununla ilgili herhangi bir yasak söz konusu değil.

“Toprak sadece üreticilerin değil tüm vatandaşlarımızın”

Bakan Yumaklı, yaptığı konuşmada şu bilgileri aktardı:

Gıda ihtiyacının yüzde 95’i topraktan karşılanıyor. Toprak olmazsa yaşam da olmaz. Tarım alanlarının amacı dışında faydalanmaması dışında bir takım düzenlemeden yaptık. Miras yoluyla bölünmeler konusu en büyük problemdi. 7 milyon hektarlık talan toplulaştırdık. 9 milyon hektara çıkartacağız. Modern sulama ile sulama yapmak isteyen çiftçilere yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Toprak sadece üreticilerin değil tüm vatandaşlarımız üzerinde hakkı olan bir vardık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x