Bilimsel araştırma: Akdeniz diyetine benzetilen Atlantik diyeti kolesterole yardımcı

Kuzeybatı İspanya ve Kuzey Portekiz’deki geleneksel beslenme biçimi olan Atlantik diyeti, Akdeniz diyetiyle benzer özellikler taşıyor.

Bu beslenme biçimi de, bol miktarda balık ve deniz ürünleri, sebzeler, meyveler, tam tahıllar, fasulye, zeytinyağı, kurutulmuş meyveler (özellikle kestane), süt, peynir ve orta derecede et ve şarap tüketimini içeriyor.

Geçen hafta JAMA Network Open’da yayınlanan bir araştırma, Mart 2014’ten Mayıs 2015’e kadar İspanya’da yaşayan 200’den fazla aileyi takip etti.

Çalışma için 121 aile Atlantik diyetini uygularken 110 aile ise tipik beslenme biçimini tüketmeye devam etti.

Araştırmanın başlangıcında ve 6 ay sonra katılımcıların beslenme biçimi, fiziksel aktivitesi, ilaç kullanımı ve diğer değişkenlere ilişkin veriler toplandı.

İspanya’daki araştırmacılar ayrıca bel çevresini, trigliserit seviyelerini, HDL kolesterol seviyelerini, kan basıncını ve açlık şekeri seviyelerini de ölçtüler.

Bunlar, kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve felç gelişme riskini artıran metabolik sendromun beş faktörü olarak biliniyor.

BEL ÇEVRESİ YAĞLANMASINI AZALTTI

Çalışmanın başlangıcında metabolik sendromu olmayan 457 katılımcıdan 23’ünde 6 aylık takip sırasında metabolik sendrom gelişti; 17 katılımcı (%7,3) geleneksel diyetini uyguladı ve 6 katılımcı (%2,7) metabolik sendroma sahipti.

Araştırmanın başlangıcında metabolik sendrom kriterlerini karşılayan 117 katılımcıdan Atlantik diyeti yapanların 18’inin (%28,6) ve kontrol grubundaki 16’sının (%29,6) bu hastalığa sahip olma riski düştü.

Araştırmacılar Atlantik diyetinin “yüksek tansiyon, yüksek trigliserit düzeyleri veya yüksek açlık serum glikoz düzeyleri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını” ancak bel çevresini ve HDL kolesterol düzeylerini iyileştirdiğini bildirdi.

AKDENİZ DİYETİNE BENZİYOR

EntirelyNourished.com’da kalp hastalıkları konusunda uzmanlaşmış beslenme uzmanı Michelle Routhenstein, Healthline’a, “Sağlıklı malzemelere ve güveç gibi geleneksel pişirme yöntemlerine öncelik veren bu diyet, besinlerin biyoyararlanımını artırarak vücudun bunları daha iyi emebilmesini ve kullanabilmesini sağlıyor” dedi.

Araştırmada yer almayan Kaliforniya merkezli girişimsel kardiyolog Dr. Cheng-Han Chen de, “diyetin iyi çalışılmış ve faydalı Akdeniz diyetine çok benzemesi nedeniyle” sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Akdeniz diyetinde de sebze, meyve, fasulye, mercimek, kuruyemiş, tam tahıl ve sızma zeytinyağına ağırlık veriliyor ve orta miktarda balık, peynir, yoğurt ve şarap tüketilirken kırmızı et, tatlılar, şekerli içecekler ve tereyağından kaçınılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x